Moje początki



     Moja przygoda z kowalstwem artystycznym rozpoczęła się w 2005 roku. Po narodzinach   Powstała
Kuj żelazo póki gorące...
moja skromna Pracownia Kowalstwa Artystycznego, w której w pocie czoła przy użyciu ognia, kowadła, młotków i kleszczy oraz swojej wyobraźni z kawałka zimnego żelaza wydobywam piękno, tworząc różne wyroby użytku codziennego tj.: meble, krzesła, półki, wieszaki, karnisze, świeczniki i wiele innych.
pomysłu trzeba było go zrealizować. Niestety nie uczyłem się pod okiem mistrzów i fachowców z dziedziny kowalstwa, nie uczestniczyłem w kursach, warsztatach oraz szkoleniach, pogłębiając zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej, do wszystkiego doszedłem sam.

    Najważniejsza jest dla mnie krytyka innych ludzi, zwłaszcza kolegów po fachu. Człowiek uczy się całe życie.




     Kowalstwo jest jednym z najstarszych zawodów świata. W starożytności kowale wykonywali kute przedmioty użytkowe z żelaza, brązu, miedzi i srebra. Żelazo służyło przede wszystkim do wyrobu broni, zaś z brązu, miedzi i srebra wykonywali wyroby ozdobne oraz przedmioty codziennego użytku. Zabytki w architekturze w postaci żelaznych przedmiotów i okuć oraz znaleziska, z których nieliczne zachowały się do dziś wskazują, że kowale od dawien dawna zajmowali się twórczością artystyczną. We wczesnym średniowieczu  z żelaza często kuto drzwi, zamki, klucze, zawiasy.

     Rozwój kowalstwa artystycznego w sztuce datuje się w zasadzie od okresu romańskiego. Kowale wykonywali wówczas najprzeróżniejsze kraty o wysokim poziomie artystycznym, których elementami zdobniczymi były głównie kwiaty i rozety. W gotyku kowale wykonywali kinkiety, żyrandole, świeczniki, stojące lampy, krzyże, a także inne przedmioty liturgiczne. W okresie baroku kowalstwie wyodrębnił się nowy styl charakteryzujący się  elementami zdobniczymi, nadal pozostały wijące się wzory spiralne, motywy w kształcie wolut oraz liście akantu, kwiaty.

     W pierwszej połowie XIX wieku zaczął się okres stylu empire. Zdobnictwo było wówczas wykonywane inną techniką. Dominowały proste formy, nastąpił stopniowy zanik rękodzieła, co spowodowało pewien zastój w rozwoju kowalstwa artystycznego.

     Dopiero pod koniec XIX wieku nastąpiło ożywienie sztuki kowalskiej. Upiększano wielkie budowle wyrobami kowalstwa artystycznego oraz przedmiotami użytkowymi, które zarówno w poprzednich epokach, ale także współcześnie służą do ozdoby wnętrz nadając im wyjątkowego piękna .